Erzincan’da Asayiş Güvenlik ve Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, 2024 yılı Mayıs ve Haziran dönemine ait asayiş ve güvenlik verilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erzincan’da Asayiş Güvenlik ve Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Vali  Hamza Aydoğdu başkanlığında İl Emniyet Müdürü  Kenan Kurt ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Veysel Yanık’ın katılımıyla 2024 yılı Mayıs ve Haziran Ayları asayiş ve güvenlik verilerine ilişkin Valilik binasında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Erzincan Valisi  Hamza Aydoğdu, 2024 yılı Mayıs ve Haziran dönemine ait asayiş ve güvenlik verilerini açıkladı. Vali Hamza Aydoğdu son 2 ay içerisinde meydana gelen asayiş ve güvenlik verileri hakkında açıklamalarda bulundu. “2024 yılı Mayıs ve Haziran dönemine ait emniyet ve asayiş olaylarına ilişkin verileri paylaşmak için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Başlıklar halinde iki aylık verileri kamuoyuyla ve sizlerle paylaşmak istiyorum.

TERÖR OLAYLARI :

2024 yılı Mayıs ve Haziran ayları içerisinde ilimiz genelinde 160 terör operasyonu icra edilmiş olup, 2024 yılının ilk 6 ayında yapılan toplam operasyon sayısı 371’dir.

GÖÇMEN KAÇAKLIĞI OLAYLARI:

Son iki ayda göçmen kaçakçılığına yönelik ilimiz genelinde 36 operasyon yapılmış, yapılan operasyonlarda toplam 78 göçmen yakalanmıştır. Yapılan bu operasyonlarda yakalanan 14 organizatör ise adli makamlara sevk edilmiştir.

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE OLAYLARI:

Uyuşturucuyla mücadele kapsamında 2024 yılı Mayıs ve Haziran aylarında ilimiz genelinde toplam 43 operasyon yapılmış, icra edilen bu operasyonlar sonucunda 59 şüpheli adli makamlara sevk edilmiştir.

KAÇAKÇILIK ve MALİ SUÇ VERİLERİ;

İlimiz genelinde son iki ay içerisinde; 50 kaçakçılık operasyonu icra edilmiş olup, bu operasyonlar kapsamında yakalanan 70 şüpheli şahıs adli makamlara sevk edilmiştir.

 ASAYİŞ OLAYLARI:

İlimiz genelinde 2024 yılı Mayıs ve Haziran ayları içerisinde toplam 1.309 asayiş olayı meydana gelmiş olup, bu olaylardan 1.287’si, yani %98,4’ü aydınlatılmıştır. 2024 yılında meydana gelen toplam asayiş olayları sayısında, 2023 yılı Mayıs ve Haziran dönemine göre %4,3, 2023 yılının ilk 6 aylık dönemine göre ise %6,5 düşüş gerçekleşmiştir.

Suçların tasniflerine göre aydınlatma oranlarına baktığımızda ise;

Takibi Gereken Olaylarda aydınlatma oranı %100

Millete ve Devlete Karşı İşlenen olaylarda aydınlatma oranı %100

Topluma Karşı İşlenen Suçlarda aydınlatma oranı %98,73

Kişilere Karşı İşlenen Suçlarda aydınlatma oranı %99,51

ARANAN ŞAHISLAR:

İlimiz genelinde son iki ay içerisinde, 923.885 şahıs sorgulanmış, yapılan bu sorgulamalar neticesinde arama kaydı bulunan 471 kişi yakalanmıştır.

SİBER OLAYLARI:

2024 yılı son iki ayı içerisinde toplam 79 olay meydana gelmiş, bu olaylardan 72 tanesi aydınlatılmıştır.

 TRAFİK OLAYLARI:

İlimiz genelinde son iki ay içerisinde yapılan trafik uygulamalarında; 201.823 araç kontrol edilmiştir.

2023 yılı aynı dönemine göre kıyaslandığında 2024 yılında kontrol edilen araç sayısında %35 artış sağlanmıştır.

AİLE İÇİ VE KADINA KARŞI ŞİDDETLE MÜCADELE:

 2024 yılı Mart ve Nisan aylarında ilimiz genelinde toplam 189 olay meydana gelmiş olup, Mayıs ve Haziran döneminde 126’ya düşmüştür.

OKUL ÇEVRELERİ VE OKUL SERVİSİ DENETİMİ:

2024 yılı Mayıs ve Haziran ayları içerisinde 376 okul çevresinde, 825 umuma açık alanda denetimler yapılmış olup, bu kapsamda 11.098  kişi sorgulanmıştır.

Erzincan'ın güvenliği, her bir Erzincanlının emeği ve katkısıyla pekişmektedir. Bu yüzden, kolluk kuvvetlerimizle omuz omuza vererek, huzurumuzu ve güvenliğimizi koruma konusundaki kararlılığımız devam edecektir.

İlimizin ve ülkemizin huzur ve güvenliği için gece gündüz demeden fedakârca çalışan tüm kolluk görevlilerimize huzurlarınızda emniyet birimimize ve jandarma komutanlığımıza bir kez daha teşekkür ediyor, kıymetli Erzincanlı hemşehrilerimi ve siz değerli basın mensuplarını saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER