Evlilik Öncesi Danışmanlık, Ulusal ‘’SMA’’ Tarama Programı

Erzincan’da SMA hastalığının önlenmesine yönelik, evlilik öncesinde çiftlere ücretsiz SMA taraması yapılıyor.

Evlilik Öncesi Danışmanlık, Ulusal ‘’SMA’’ Tarama Programı

Erzincan’da SMA hastalığının önlenmesine yönelik, evlilik öncesinde ve isteğe bağlı tüm çiftlerin taşıyıcılık testinden geçmesini amaçlayan tarama programı ücretsiz şekilde Aile Sağlığı Merkezlerinde yapılıyor.

Spinal Musküler Atrofi (SMA); vücutta istemli kasların kuvvetsizliğine ve atrofisine (erimesine) yol açan kalıtsal, nöromusküler bir grup hastalık olarak tanımlanıyor.Hastalığın günümüzde kesin tedavisi olmayıp ömür boyu palyatif bakım gerektiriyor.Aynı zamanda aile ve toplum üzerinde maddi,  manevi ciddi yük oluşturuyor. Bu hastalığın önlenmesinde en önemli adım, evlilik öncesi çiftlerin taşıyıcılık testinden geçmesi ve her ikisi de taşıyıcı olan çiftlerin belirlenerek çocuk sahibi olmadan önce genetik danışmanlıktan ve sağlıklı çocuk sahibi olmak için sunulan hizmetlerden yararlanmaları yoluyla yeni hasta doğumunun engellenmesidir. Bu kapsamda Erzincan’da SMA hastalığının önlenmesine yönelik, evlilik öncesinde ve isteğe bağlı tüm çiftlerin taşıyıcılık testinden geçmesini amaçlayan tarama programı ücretsiz şekilde Aile Sağlığı Merkezlerinde yapılıyor.

İl  Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri ÇEKÜS Birimi tarafından yapılan saha ziyaretlerinde, merkeze bağlı tüm Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanlarına gerekli bilgilendirmeler yapılarak, tarama ile ilgili iş ve işlemlerin süreçleri hakkında görüşmeler yapılıyor.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER