Biden’ın ‘soykırım’ açıklamasına sert tepki

AK Parti Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, ABD Başkanı Biden’in “Ermeni Soykırımı” olarak adlandırdığı 1915 yılında Osmanlı Devleti’nde yaşanan olaylar hakkında ki açıklamasına sert tepki gösterdi.

Biden’ın ‘soykırım’ açıklamasına sert tepki

Erzincan Milletvekilleri konuya ilişkin olarak açıklamalarında: “ABD Başkanı Biden’in, 1915 yılında Osmanlı Devleti’nde yaşanan olaylar hakkında tarihi ve hukuki dayanaklardan yoksun ve asılsız iddiaları esas alan açıklaması kabul edilemez. Biz bu ifadeyi hiçbir zaman ve surette kabul etmiyoruz. ABD Başkanı Biden, seçim vaatlerinden olan “sözde Ermeni soykırımını tanıma” vaadini yerine getirerek önemli ve hassas bir konuyu siyaset malzemesi yapmaktan geri durmamıştır. Hiçbir somut veriye ve bilgiye dayanmayan bu yalanı ortaya atanlar, bunu kabullenenler, kendi karanlık ve kanlı tarihlerine bakmalıdırlar. Türk Milleti şanlı tarihi boyunca masumların yanında olmuştur. Günümüzde halen siyahilere, Iraklılara, Suriyelilerle, Arakanlı Müslümanlara , geçmişte Amerika’ yerlilerine, Karabağlılara, Libya’lılara, Cezayir’lilere, Yemen’lilere , Somali’lilere yapılan zulümleri biliyoruz.

HDP’nin ABD Başkanı Biden’in yaptığı sözde soykırım açıklamalarına destek vermesini ihanetin ta kendisidir. Milletimizi öfkelendiren ve inciten bu açıklamadan sonra, ülke içinde birlik olarak kararlı bir tutum ortaya koymamız gerekirken, HDP yürüttüğü ihanet siyasetine bir yenisini daha ekledi. Ermeni soykırımı ile yüzleşin şeklinde tweet attı. AK Parti’ye ve özellikle Cumhurbaşkanımıza duydukları öfke ve iktidar hırsları Millet İttifakı bileşenlerinin milli duygularını kör etmiş olmalı ki CHP ve İyi Parti, HDP’nin bu açıklamasına sessiz kaldı. İnsanlık konusunda en son konuşacak devlet ABD’dir” ifadelerini kullandılar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER