Erzincan’da 25 bin fidan toprakla buluştu

Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında tüm Türkiye'de olduğu gibi Erzincan’da da aynı anda geleceğe nefes olacak 25 bin fidan, toprakla buluşturuldu.

Erzincan’da 25 bin fidan toprakla buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde başlatılan, Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda yürütülen "Geleceğe Nefes" kampanyası kapsamında Erzincan’da toplamda; 9 lokasyonda, 44 hektar alanda 25 bin adet fidan toprakla buluşturuldu.

5 bin sarıçam fidanının dikildiği Binali Yıldırım Üniversitesi yerleşke alanı ile 5 bin bulgar lavanta fidanının dikildiği Üzümlü ilçesi Karacalar Köyü Bal Ormanı'nda düzenlenen etkinliklere Erzincan Valisi Mehmet Makas, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Davut Ala, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Erzincan Orman İşletme Müdürü Tekin Işık, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan programda sırasıyla Erzincan Orman İşletme Müdürü Tekin Işık, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent ve Erzincan Belediye Başkanı Sayın Bekir Aksun, birer konuşma yaptılar.

Erzincan Valisi Mehmet Makas yaptığı konuşmada; "Hep beraber geleceğe nefes olmak için bir aradayız. Kimseye ormanlarımızı yaktırmayız inşallah. O noktada kimsenin şüphesi olmasın. Yakılanın yerine de bin katıyla on bin katıyla milyon katıyla fidanlarımızı toprakla buluştururuz. Bu proje Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde başlamış, hakikaten daha yeşil daha yaşanılabilir daha sürdürülebilir bir Türkiye için daha güzel bir Anadolu toprağı için yola çıkılmış, güzel ve kutlu bir projedir.

Yarın kıyametin kopacağını bilseniz bile, bugün elinizdeki fidanı dikiniz şiarından yetişmiş bir nesil olarak bunu manen kendimize görev olarak addediyoruz. Diğer taraftan ülkemizin son on beş yıldır her alanda kat ettiği mesafeyi fidan dikiminde de araziyi yeşillendirmede de en üst seviyede tutmak zorundayız. Biz can Erzincan’ız, can Erzincan her türlü sahada birinci olmakta mükelleftir. Nasıl ki İzmir depreminin yaralarını sarmak için el ele vererek koşturduysak, bu kampanya kapsamında da sahiplendiği 192 bin fidandan ötürü can Erzincanlıya can-ı gönülden teşekkürlerimi iletiyorum. İlimizde çorak kalan topraklarımızı daha yeşile çevireceğiz. “dedi.

Konuşmalarının ardından, fidanlar dikilerek su verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER