Lavanta bitkisi Erzincan’da bir sektör haline gelecek

Erzincan’da toprak ile buluşturulan, Kozmetik, parfüm sanayi ve sağlık sektöründe kullanılması nedeniyle yoğun talep gören Lavantaların bakımları Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından titizlikle yapılıyor.

Lavanta bitkisi Erzincan’da  bir sektör haline gelecek

Erzincan Belediyesi tarafından dikimi yapılan Lavantaların dip çapası ve yabani ot temizliği yapılıyor.

Erzincan Belediyesi Ulalar Yerleşkesi ve Ekşisu Bölgesinde,30 dönümlük alanda iki lavanta bahçesi oluşturarak, 30 bin Fransız ve Bulgar Lavanta fidesinin dikimi yapıldı.Dikimi yapılan Lavantaların dip çapası ve yabani ot temizliği yapılıyor.Lavanta Bitkisini Erzincan’da  bir sektör haline getirmek ve Lavanta üzerine Tıbbi ve Aromatik Bitkiler konusunda Doğu Anadolu Bölgesinde ise lider Şehir durumuna getirmek hedefleniyor.

Ekşisu bölgesinde bulunan Lavanta sahasında Lavantaların dip çapası ve yabani ot temizliği yapılıyor. Belediye  Park Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından dikimi yapılan Lavantalardan gelir elde edilmesi amaçlanıyor.Erzincan’ın ekonomik kalkınmasına ortak akıl yönetim anlayışı ve bilimsel veriler ışığında öncülük etmeyi amaçlayan Erzincan Belediyesi, Erzincan’ın sahip olduğu jeolojik olanaklar ile tarımsal üretim potansiyelini de dikkate alarak tıbbi aromatik bitkiler sektörel atılımı olan “Lavanta Projesi”ni hayata geçirmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER