Erzincan Türkiye sıralamasında ilk 5’de

Erzincan AFAD İl Müdürü Kadir Çelik, Afet farkındalık ve okul afet farkındalık eğitimi 92 bin 818 kişiye verilerek eğitimde Erzincan Türkiye sıralamasında ilk 5’e girdi’ dedi.

Erzincan Türkiye sıralamasında ilk 5’de

Erzincan AFAD İl Müdürlüğünün faaliyetleri ve projelerinin tanıtımını yapmak amacıyla kahvaltı programında basın mensuplarıyla bir araya gelinindi.

Erzincan AFAD İl Müdürlüğünde gerçekleştirilen programa, AFAD  İl Müdürü Kadir Çelik , İl Müdürlüğü Şube Müdürleri, Erzincan’da görev yapan, yerel ve ulusal medya temsilcileri katıldı.

Hep birlikte yapılan kahvaltının ardından konferans salonunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıda konuşan AFAD  İl Müdürü Kadir Çelik, AFAD İl Müdürlüğünün faaliyetleri hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

İl Müdürü Çelik, Afet farkındalık ve okul afet farkındalık eğitimi 92 bin 818 kişiye verildi. Eğitimde Erzincan Türkiye sıralamasında 5. Olmuştur’ dedi.

Konuşmasına devam eden Çelik şunlara yer verdi: ‘Müdürlüğümüzde; Memur statüsünde 94 norm kadrodan 60 tanesi dolu 34 tanesi boş bulunmaktadır. Müdürlüğümüzde mevcut bulunan 10 Mühendis'ten: 3 personel Jeoloji, 3 personel İnşaat, 2 personel Harita, 1 personel Endüstri, 1 personel ise Makine Mühendisidir.Müdürlüğümüzde 4 Temizlik Görevlisi(Hizmetli) ve 6  AFAD Lojistik deposunda (Güvenlik Görevlisi) olmak üzere 8 Sürekli İşçi bulunmaktadır. Müdürlük Binamızda ise 6 Koruma ve Güvenlik Görevlisi bulunmaktadır.Ayrıca Osmaniye İl AFAD Müdürlüğü personellerinden 1  Enformasyon Memuru, Erzincan Valiliği personellerinden 1 Şoför, Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü personellerinden 1 Şoför olmak üzere 3  personel Müdürlüğümüzde geçici olarak görev yapmaktadır. Mersin İl AFAD Müdürlüğü personellerinden 1 Şube Müdürü Müdürlüğümüzde geçici olarak görev yapmaktadır.1 Arama Kurtarma Teknisyenimiz Elazığ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde, 1 Eğitim Uzmanımız AFAD Başkanlığında, 1 İşçimiz (Temizlik Görevlisi) Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde geçici olarak görev yapmaktadır. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü bünyesinde muhtelif görevlerde kullanılmak üzere toplam 7 adet araç mevcuttur. 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremde Adıyaman, Malatya, Doğanşehir İlçesi ve Erkenek Beldesinde arama kurtarma faaliyetleri yürütülmüş olup; 27 enkaza müdahale edilmiş,52 vatandaşımız enkazlardan çıkarılmıştır. İyileştirme çalışmaları kapsamında Adıyaman’a 42 Çadırkent, Malatya’ya ise 13 Konteynerkent müdürlüğümüzce kurulmuştur.6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremde farklı tarihlerde, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüzden Malatya İline 43 personel, Adıyaman İline 25 personel, Hatay İline 3 personel, Tunceli İline 4 personel, Şanlıurfa İline 3 personel, Bingöl iline 1 personel , Adana İline 1 personel, Elazığ iline 2 Personel, Kahramanmaraş İline 4 personel görevlendirilmiştir.

2023 Yılında toplam 2860 kişi Temel AFAD Gönüllüsü yapılmıştır.

2023 Yılı içerisinde toplam 190 kişinin Destek AFAD  Gönüllüsü eğitimleri tamamlanmıştır. İlimizde 190 kişiye Destek AFAD Gönüllüsü eğitimleri verilmiş olup;Erzincan merkez mahallelerinde görev yapan Muhtarlara Destek AFAD Gönüllüsü eğitimleri verilmiştir.İHH İnsani Yardım Derneği 16 kişi, Hayrat Derneği 29 kişi, Karayolları 16.bölge Müdürlüğü 15 kişi, MEB AKUB 21 kişi gönüllülerine ve 3. Ordu Komutanlığı personellerine 38 kişi Destek AFAD Gönüllüsü eğitimleri verilmiştir.Afet farkındalık ve okul afet farkındalık eğitimi 92.818 kişiye verildi. Eğitimde ilimiz Türkiye sıralamasında 5. olmuştur. Destek AFAD Gönüllüsü eğitimleri 190 kişiye verildi. Büyük çaplı trafik kazalarında koordineli çalışma ve olay yeri yönetimi eğitimi 200 kişiye verildi. Çadır Kurma eğitimi 183 kişiye verildi. Hafif arama ve kurtarma eğitimi 190 kişiye verildi.İnsani yardım ve psikososyal destek eğitimi 190 kişiye verildi.KBRN farkındalık ve Şüpheli posta eğitimleri 139 kişiye verildi.Sivil savunma farkındalık eğitimi 160 kişiye verildi.TAMP-AYDES eğitimi 63 kişiye verildi. Yangın Farkındalık 20559 kişiye verildi.Yangın Uygulaması 13876 kişiye verildi.Tahliye  Uygulaması 22548 kişiye verildi.Deprem Anı Uygulaması 27129 kişiye verildi.

Ülkemizde 06.02.2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası ortaya çıkan ihtiyaçlar ve alınacak tedbirler doğrultusunda AFAD Başkanlığımız bünyesinde görev yapan arama kurtarma personelleri ile paydaş kurumlarda arama kurtarma alanında görev yapan personellerin teknik kapasitelerinin ve yeteneklerinin arttırılması, meydana gelmesi muhtemel depremler sonrası daha etkin mücadele yürütülebilmesi amacıyla planlanan kentsel arama kurtarma eğitim parkuru yapım işi Yoğurtlu Bayrak Mahallesi General Mahmut Berköz Kışlası’nda devam etmektedir.

Erzincan, Kemah İlçesi, Yukarı Mahallede muhtemel kaya düşmesi afeti nedeniyle hak sahipliği ve borçlandırma çalışmaları tamamlanmış 28 konut, 16 ahır için yer seçimleri onaylanmıştır. İnşaatların yapımı için TOKİ’ye bildirilmiştir.

            Erzincan, Kemaliye İlçesi, Aşağı Umutlu Köyü kuzeyindeki düşme tehlikesi gösteren kaya bloklarının toplam 24 konut için tehdit oluşturması sebebiyle çelik bariyer sistemi yapılarak tehlikenin önlenmesi amacıyla etütler yapılmış, Genel Hayata Etkili ilan edilmiş ve ihale aşaması tamamlanarak yer teslimi yapılmıştır.

Erzincan, Refahiye İlçesi, Sarıbayır Köyü’nde 15.03.2023 tarihinde meydana gelen kaya düşmesi nedeniyle çelik bariyer yapılması yönünde Jeolojik Etüt Raporu düzenlenmiş, Genel Hayata Etkili ilan edilmiş ve ihale aşaması tamamlanarak yer teslimi yapılmıştır.

           

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER