Sarıgül, Hiçbir şey insan hayatından değerli değildir

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, İliç’te meydana gelen maden faciasını araştıracak meclis araştırma komisyonunun yaptığı toplantıya ilişkin açıklamada bulundu.

Sarıgül, Hiçbir şey insan hayatından değerli değildir

Sarıgül, ‘ bu facia Kanada’da olsaydı, aynı şirket ne gibi yaptırımlarla karşılaşırdı?’ dedi.

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, İliç’te meydana gelen maden faciasını araştıracak meclis araştırma komisyonunun yaptığı toplantıya ilişkin açıklamada bulundu.Sarıgül açıklamasında şu ifadelere yer verdi: ‘Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank ve bakanlık yetkilileri komisyonumuza sunum yaptılar. Sorularımızı cevaplandırdılar. Bu bir parti meselesi değildir, kişisel bir mesele de değildir. Bu mesele vicdani bir meseledir. Hiçbir şey insan hayatından değerli değildir.Böylesine facialar neden gelişmiş ülkelerde olmuyor da bizde oluyor? Neyimiz eksik? Denetim mi eksik, yönetim mi eksik, donanım mı eksik, bilgimiz mi eksik?Bunları araştırmamız lazım. Eksiklerimizi gidermemiz lazımBu facia Kanada’da olsaydı, aynı şirket ne gibi yaptırımlarla karşılaşırdı?

Üç bakanlığın denetim yapması koordinasyonda bir sıkıntı yaratıyor mu?

Kimse maden çıkarılmasın, heba edilsin demiyor. Ama çevreye en az zararla, insan hayatına önem vererek ulusal menfaatlere uygun şekilde çıkarmak mümkün değil mi?

BÜTÜN PROJELERİN ÇED RAPORLARININ OLUMLU ÇIKMASI DİKKAT ÇEKİCİ

Geçen yıl 525 maden projesinden sadece 1 projeye ÇED olumsuz kararı verildiyse bu normal bir durum değildir.ÇED raporlarını verenlerin sorumluluklarını artırmamız, yeterliliklerini sorgulamamız ve usulsüz rapor verenlere ağır cezalar uygulamamız lazım.Bulduğumuz sonuçların hayata geçmesi için, yasalaşması için çalışmamız lazım.Örnek alınacak bir komisyon çalışması yapacağımıza ve hayata geçecek bir rapor hazırlayacağımıza inanıyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER