Yıldırım Akbulut’un Hayatı ve Değerleri Düzenlenen Panelde Konuşuldu

Erzincan’ın yetiştirdiği önemli devlet adamlarından merhum Başbakan Yıldırım Akbulut vefatının 3. yıldönümünde düzenlenen panel ile anıldı.

Yıldırım Akbulut’un Hayatı ve Değerleri  Düzenlenen Panelde Konuşuldu

Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen “Yıldırım Akbulut: Hayatı Değerleri ve Politikaları” adlı panele Erzincan Valisi Doç. Dr. Hamza Aydoğdu, Yıldırım Akbulut’un ailesi ve eşi Samia Akbulut, Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Ömer Sertbaş, il protokolü, üniversite üst yönetimi, akademisyenler ve davetliler katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Akın Levent; Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nin Yıldırım Akbulut’u anma ve değerlendirme panelini büyük bir gururla düzenlediklerini belirtti. Akbulut’un siyasi kariyerindeki etik ve ahlaki değerlerine vurgu yaparak, onu değerli ve örnek bir siyasetçi olarak tanımladı. Akbulut’un liderliği sayesinde Türkiye’nin zorlukları aşarak demokrasi ve ekonomik istikrar yolunda ilerleme kaydettiğini ifade etti. Panelde yapılacak konuşmaların Akbulut’un hayatı ve hizmetleri üzerine olacağını belirterek, panelistlere teşekkür etti ve Akbulut’u saygı ve minnetle andıklarını ifade etti.

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, konuşmasında değerli büyüğümüz Yıldırım Akbulut’un hizmetlerini saymakla bitiremeyeceklerini belirterek, Erzincan’da Türkiye’de iyi insanlara rehberlik ettiğini vurguladı. Akbulut’u rahmetle, minnetle ve şükranla anarak saygılarını sundu.

Erzincan Valisi Doç. Dr. Hamza Aydoğdu, Erzincan’ın kültürü, medeniyeti ve geleneğiyle Türkiye’de örnek bir şehir olduğunu belirterek, tarih boyunca Erzincan’ın Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmet eden yüzlerce bürokrat yetiştiren bir şehir olduğunu vurguladı. Vali Aydoğdu, Erzincan’a hizmet etmiş önemli isimlerden birinin Yıldırım Akbulut ve son Başbakanımız Binali Yıldırım olduğunu ifade etti. İnsanların doğup yaşayıp öldüğünü ancak önemli olanın hoş bir seda bırakmak olduğunu belirterek, Erzincan’ın kadim bir şehir olduğunu ve bugün bu şehrin vefalı, kadirşinas bir evladını anmak için bir araya geldiklerini söyledi.

Doç. Dr. Yusuf Ziya Keskin moderatörlüğünde gerçekleşen panel, Yıldırım Akbulut’un çeşitli yönleri ele alınarak iki oturumda yapıldı. İlk oturumda Yıldırım Akbulut’un kızı Prof. Dr. Çiğdem Kırca, babasının vefa, sabır, çalışkanlık, liyakat, saygın ve mütevazi kişilik özelliklerini vurguladı. Kırca ayrıca Akbulut’un yaşamındaki ilkeleri ve kişiliğinin öğrenilmesinin önemine dikkat çekti. Son olarak, Akbulut’un eğitim ve aile hayatı ile siyasi kariyeri ve Erzincan’a yaptığı hizmetler hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Gülgün Tosun ve Tanju Tosun panelistleri ise Türkiye siyasi hayatında yıldırım Akbulut’u anlattı.

Öğleden sonra devam eden panel oturumunda Türk Gazeteci ve Yazar Sedat Ergin, Yıldırım Akbulut’un siyasetçi portresini çizerken, Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı Akbulut dönemi Türk dış politikasını ele aldı ve Dr. Gülsüm Akbulut ise Akbulut döneminde Türkiye ekonomisi hakkında bilgi verdi.

Program sonunda Vali Aydoğdu ve Rektör Levent, merhum BaşbakanYıldırım Akbulut’un Erzincan için çok değerli bir şahsiyet olduğu ve ülkemize yapmış olduğu hizmetlerden ötürü hep yad edileceğini belirterek günün anısına Akbulut ailesine ve panelistlere hediye takdimi yaptılar.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER