Erzincan’da "Deprem Tatbikatı" Gerçeği Aratmadı

Erzincan’da olası bir depreme karşı hazırlıkların gözden geçirilmesi yerel düzeyde müdahale kapasitesinin görülmesi ve ekiplerin koordinasyonunun en üst seviyede tutulması amacıyla gerçekleştirilen "Deprem Tatbikatı" gerçeği aratmadı.

Erzincan’da "Deprem Tatbikatı" Gerçeği Aratmadı

Erzincan’da Türkiye Afet Müdürlüğü Planı (TAMP) çerçevesinde geniş çaplı senaryo gereği 6.6 büyüklüğünde yaşanan deprem tatbikatı gerçekleştirildi.

Çağlayan yolu üzerindeki AFAD Lojistik Depo alanında oluşturulan sahada gerçekleşen ve gerçeği aratmayan tatbikat nefesleri kesti.Erzincan’da  olası bir depreme karşı hazırlıkların gözden geçirilmesi yerel düzeyde müdahale kapasitesinin görülmesi ve ekiplerin koordinasyonunun en üst seviyede tutulması amacıyla gerçekleştirilen "Deprem Tatbikatı" gerçeği aratmadı.Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında afetlerde görev alan çalışma grupları, STK ve AFAD gönüllülerin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatta; senaryo gereği, meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki bir depremde ekiplerin sahadaki çalışmaları görüldü.

Burada bir konuşma yapan Erzincan Vali Yardımcısı Mehmet Emre Canpolat konuşmasında şunları kaydetti: ‘27 Aralık 1939 depreminin yıl dönümünün arifesinde STK ve AFAD gönüllülerimizin katılımıyla gerçekleştireceğimiz Deprem Tatbikatı vesilesiyle sizlerle bir arada olmanın memnuniyeti içerisindeyim. Sizleri saygıyla muhabbetle selamlıyorum. Erzincan, 1. derece deprem bölgesinde yer alan bir ilimiz. Tarih boyunca sekiz kez yıkıcı deprem yaşamıştır.  İlimiz, 39 ve 92 depremlerinde binlerce canını kaybetmiş, şehrimiz âdeta küllerinde tekrar doğmuştur. Böyle bir coğrafyada, depremin yıkıcı etkisini derinden hissetmiş bir şehirde, rehavete kapılmadan her bir vatandaşımızı deprem konusunda bilinçlendirmek, Valiliğimizin, bütün kurumlarımızın ve sivil toplum kuruluşlarının görevidir. Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür. Biz, tabiatımız gereği acıları, önemli olayları belli bir süre sonra unutsak da yaşamın içinde bir dakikalık bir an bize acı gerçekleri tekrar hatırlatabilir. Nasıl ki yağmurlu havada şemsiye alıyorsak, soğuk havada mont giyiyorsak, deprem bölgesinde yaşadığımız için de sağlamlığına emin olduğumuz evlerde yaşamaya gayret göstermeli, deprem anında ve sonrasında depreme hazırlıklı olmalıyız. 6 Şubat depremlerinden sonra uzun bir süre deprem bölgesinde depremzede vatandaşlarımızın yanındaydık. Onları acılarına ortak olduk, her konuda destek olduk. Mevzu “can” olunca akan suların durduğunu, bizim için önemli görünen birçok şeyin değersiz olduğunu bir kez daha anladık. Bir kez daha anladık ki deprem değil, bina öldürür. Bizler, bu ay çok geniş bir katılımla gerçekleştirdiğimiz Cumhuriyetin 100. Yılında Yerel Dinamikleri Harekete Geçirme Çalıştayı’nda da deprem konusunu ayrıntılı bir şekilde ele aldık. Devletimiz, yediden yetmişe tüm vatandaşlarımıza deprem bilincini kazandırmaya kararlıdır. Bunun için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İçişleri Bakanlığımıza bağlı AFAD teşkilatımız, risk azaltma projelerini ve planlarını sürekli güncelleyerek bu alandaki yenilikleri sürdürmektedir.Bu bağlamda, şehrimizde, Valiliğimiz öncülüğünde yürütülen tüm risk azaltma çalışmalarını başarıyla tamamlamış bulunmaktayız. Bu süreçte, Valiliğimizin önderliği ve koordinasyonu altında, tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği içinde hareket ediyoruz.

Ayrıca, olası afetlere karşı hazırlık çalışmaları kapsamında, arama-kurtarma ekiplerimizin sayısını arttırıyoruz. İnanıyorum ki koordinasyon ve dayanışma ruhuyla, afetler karşısında milletimizi daha etkin bir şekilde koruyabileceğiz. Aynı zamanda, bu bilinci toplumumuzda daha canlı ve etkin bir hale getireceğiz.Hepinize bu süreçte gösterdiğiniz özveri ve katılım için teşekkür ediyorum. 1939 depremi yıl dönümü vesilesiyle depremde kaybettiğimiz tüm canlara Cenabı Hak’tan rahmet diliyorum. Rabbim aziz milletimizi her türlü musibetten muhafaza eylesin. Sizleri saygıyla muhabbetle selamlıyorum’ dedi.

Gerçekleştirilen tatbikatın ardından Vali Yardımcısı Mehmet Emre Canpolat ve beraberindeki protokol üyeleri, çalışma gruplarını ziyaret ederek başarılı bir şekilde gerçekleştirilen ve gerçeğini aratmayan tatbikattan dolayı ekipleri tebrik ettiler.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER