EBYÜ’de “Kazım Karabekir Paşa” Konferansı Gerçekleştirildi

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi’nde Kurtuluş Savaşı komutanlarından Merhum Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir’in katılımlarıyla “Kazım Karabekir Paşa” isimli konferans programı gerçekleştirildi.

EBYÜ’de “Kazım Karabekir Paşa” Konferansı Gerçekleştirildi

Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “Kazım Karabekir Paşakonferansına Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi  Rektörü  Prof. Dr. Akın Levent, Rektör Yardımcıları  Prof. Dr. A. Ercan Ekinci, Prof. Dr. Adem Başıbüyük ve Prof. Dr. Çağrı Çırak, Genel Sekreter Doç. Dr. M. Cihat Özgenel, Vali Yardımcısı Ömer Özbay, 3.Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutan Vekili Tuğg. İsmail Yayan, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Kurtuluş Savaşı komutanlarından Merhum Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir, Milletin işgalden kurtuluş sürecinde karşılaştığı zorlukları ve babasıyla birlikte kahramanca mücadele veren kahraman ordunun o günün şartlarındaki zorluklarını anlattı.Karabekir, yegâne zenginliğim Kazım Karabekir dedenizin arşivindeki fotoğraflar diyerek söze başladı ve gençlere “Belgesi olan tarihi okuyacaksınız yoksa gerçekten tarihten öte bir roman okumuş olursunuz” tavsiyesinde bulundu.

Merhum babası Kazım Karabekir’i onun arşivindeki fotoğraflarla anlatan Timsal Karabekir, babasının sancak Kur’an-ı Kerim’inden bahsetti. Sarıkamış Harekâtı, Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı dönemine dair yaşananları anlatan Timsal Karabekir katılımcılar tarafından büyük bir ilgiyle dinlendi.

Program sonunda konuşma yapan Rektör  Prof. Dr. Akın Levent, “Kazım Karabekir Paşa’mızın kızından içleri titreten bir konferans dinledik. Değerli vakitlerini ayırdığı için çok teşekkür ediyorum” diyerek Timsal Karabekir’e plaket takdim etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER